Baňkování
Tak baňkování je moje „srdcovka“. Proč? Protože naprosto skvěle uvolňuje svaly do hloubky a mnoho mých klientů okamžitě cítí, jako by sundali těžké batohy ze svých zad.
Trochu z historie – první zmínky o baňkování pocházejí z Mezopotámie – asi 4 tisíce let př. n. l., dále z Egypta – asi 2 a půl tisíce let př. n. l. Používaly se též v Číně a Indii – 2 tisíce př. n. l. Blíže k naší době víme o starověkém Římě, Řecku. Svou bohatou historii má baňkování ve východní Evropě – hlavně v Rusku a Turecku. Původně se užívaly kravské či jiné rohy, postupně se přidaly nádobky z bambusu a asi v 16. století se ujaly baňky skleněné. Ve 20. století přibyly plastové a silikonové. Jen letmo zmiňuji tzv. krvavé baňkování, kdy se před přiložením baňky nařízla kůže a poté do ní krev odtékala. Ale nemusíte mít strach, v našich končinách se to již nepoužívá.
Podstata baňkování – baňky se přiloží na místo na těle tak, aby do sebe nasály kůži a podkoží. Aby se toho docílilo, je nutný podtlak – vakuum. U plastových baněk k tomu dojde pomocí pumpičky, kterou nasadíme na ventilek baňky a odsajeme vzduch. Na místě necháme působit 5 – 10 minut. Tento způsob používám lokálně na stažená místa, která vnímám na klientově těle během „rovnání“ pomocí Dornovy metody.
Velmi komplexní je baňková masáž skleněnými baňkami tzv. ohňovými. Podtlak v baňce se vytváří pomocí ohně. V peanu držím tampon namočený do lihu, ten hoří, a vsunu ho do baňky. Kyslík vyhoří a já rychle baňku přiložím na tělo. Takto baňky překládám po celých zádech a hýždích. Když jsou dostatečně zahřáté, nechám chvíli ležet a pak pokračuji. Tím zde kromě podtlaku působí i teplo, které svaly prohřívá a uvolňuje do hloubky. Samozřejmě je v tom určitý systém a baňky nejsou přikládány náhodně.
Kdy tuto baňkovou masáž využít? Většinou jí doporučím klientům, kteří se přijdou srovnat „dornovkou“ (čti ZDE) a vidím, že mají svaly na zádech hodně stažené nebo bolavé. Samozřejmě srovnáním některé svaly povolí, protože už nemusí fixovat něco, co bylo křivé. Ale mnoho jich stále zůstane ve větším napětí než je žádoucí a pracují proti novému nastavení, které jsme s klientem udělali. V těchto případech baňky aplikuji 3 x po sobě s odstupem 1 – 2 týdny a doporučím klientovi, aby si tuto kúru dopřál 2 – 3x do roka. Mám také „milovníky“ baněk, kteří si je dopřávají pravidelně místo masáže. Jejich slovy „nezažili účinnější uvolnění“.
Přínosy: prokrvení a uvolnění svalů a kloubů, regenerace kůže, stimulace vnitřních orgánů, rozproudí se lymfa, uvolnění toxinů ze svalů a emočního napětí,
Jsou nějaké nepříjemné projevy spojené s baňkováním? Každý člověk je jiný, a proto reakce můžou být různé. Viditelná jsou vždy kolečka, která mohou být výrazně červená a po několika dnech se ztrácí. Buď blednou nebo se barevně blíží k modřinám. Při první aplikaci jsou fleky výraznější a déle mizí. Při následném baňkování jsou fleky světlejší a mizí rychleji. Někdy se klient cítí unaveně jako po náročné fyzické práci, jindy ho to prožene či se spustí rýma.
Kontraindikace: u lidí, kteří berou léky na ředění krve (Warfarin), poškozená kůže – odření, popálení
Cena 900,-Kč