Kraniosakrální terapie
V překladu z latiny: cranium – lebka, os sacrum – kost křížová
Je nejen příjemná a relaxační metoda, ale i velice účinná preventivní a léčebná metoda. Mohou ji využívat dospělí i děti na celou řadu potíží, které mají psychosomatický základ a tudíž se těžko odstraňují pomocí klasické medicíny. Během ošetření dochází k propojení obou hemisfér a příznivému působení na činnost centrální nervové soustavy. Při pravidelných návštěvách je člověk schopen více využívat svojí mozkovou kapacitu. Dochází k uvolňování informací a starých programů z našeho podvědomí a tím ke zkvalitnění našeho života, vztahů k sobě a k lidem.
Kdy Vám může CST pomoci
veškeré potíže psychosomatického původu
stres, chronická únava, psychické napětí a nepohoda, strachy a úzkosti, emoční nerovnováha, deprese
migrény, bolesti hlavy, kloubů, páteře (akutní i chronické, výhřezy plotének, ústřely, artróza), problémy se zuby, čelistním kloubem
potíže s trávením, dýchací potíže, alergie, astma, záněty dutin, středního ucha
poruchy rovnováhy a kordinace pohybu, závratě, různé poruchy zraku a sluchu, PMS a hormonální nerovnováha, noční pomočování
špatná koncentrace, poruchy učení, heperaktivita
vysoký nebo nízký tlak
posílení imunity a celkové vitality, upevnění zdraví, podpora léčby závislostí
problémy s otěhotněním, impotence
epilepsie, autismus, mentální retardace, Parkinsonova choroba aj.
forma pomoci po mozkových příhodách (až po několika měsících)
zklidňuje, pomáhá odblokovat traumata uložená v podvědomí, pracuje nejen s potížemi, ale především s jejich pravou příčinou
působí v jemněhmotné úrovni, má meditativní efekt a je proto vhodná pro všechny, kteří vědomě pracují na svém osobním a duchovním růstu a probuzení
Kontraindikace
Tato metoda je zcela bezpečná i pro děti a nemůže se její aplikací ublížit. Kontraindikací jsou pouze níže zmíněné případy.
Nedávná mozková příhoda, mrtvice (po 4 měsících), podezření na krvácení do prostoru lebky, čerstvá operace hlavy či páteře, momentální nedoléčený úraz.
Jak CST pracuje
Tato metoda je velice jemná, a přesto velice účinně přispívá k harmonizaci, ozdravení a celkovému poladění organizmu. Klient leží na lehátku na zádech v pohodlném oblečení. Terapeut velice jemným dotykem přikládá ruce na různé konkrétní části těla a vnímá kraniosakrální rytmus. Pomáhá ovlivňovat jeho kvalitu a frekvenci, pokud zjistí nepravidelnost či disharmonii. Právě nerovnováha tohoto rytmu stojí za většinou výše zmíněných zdravotních a psychických problémů. Je těžké vysvětlit, co konkrétně terapeut provádí a proč, protože se jedná o složitý mechanizmus a vyžaduje to od terapeuta znalosti anatomie a východní medicíny, ale především koncentraci a vnímavost k jemným změnám, které při terapii v těle probíhají. Klient naopak vnímá terapii jako velice příjemnou, jemné doteky na hlavě a celém těle (přes oblečení). Může mít i různé vize a prožitky, vnímat světlo, teplo a cítit, že něco v jeho těle, v určitých částech probíhá (brnění, šplouchání, těžknutí atd.). Může to být i proto, že se čistí a uvolňují staré programy z podvědomí. Tuto metodu můžeme zařadit do kategorie celostních terapií, protože pracuje v rovině nejen fyzické, ale i duševní a duchovní. Jde ke skutečné příčině a ne jen k důsledku. CST nepracuje silově, jen tělu pomáhá nastartovat samoléčebný systém, a to v takovém tempu, jaké je pro konkrétního člověka nejlepší. Vyrovnává energii v obou polovinách těla, zlepšuje termoregulaci, příznivě ovlivňuje činnost centrální nervové soustavy. Celkově přispívá ke zvýšení vitality, zdraví a pohody.
Kraniosakrální rytmus nemá nic společného s naším dechem ani tepem. Je to rytmus mozkomíšního moku – tekutiny, která slouží jako ochrana mozku a míchy(dá se říci, že v něm plavou). Mok je vstřebáván cévami do a z prostoru tvrdé pleny mozkové (výstelka lebky) a páteřního kanálu. Proudí tedy mezi lebkou (cranium) a křížovou kostí (sacrum) – odtud tedy název Kraniosakrální terapie. CST rytmus je nadřazen našemu dechu a tepu i všem pochodům v těle, mysli a podvědomí.
Jak často aplikovat CST
Pokud řešíte nějakou akutní záležitost, doporučuji sérii návštěv po 1-3 týdnech, po 1-1,5 hodiny. Preventivně, proti stresu nebo celkovou harmonizaci můžete využívat 1x za měsíc. Ve vyjímečných akutních případech je z počátku možné i vícekrát za týden. U dětí terapie trvá kratší dobu.
Něco z historie CST
Jako u mnoha metod, se kterými se v dnešní době pracuje, nacházíme zmínky i o práci s kraniosakrálním systémem v záznamech ze starého Egypta, Peru či Indie. Za počátek novodobého vývoje tohoto oboru se považuje práce amerického osteopata Dr. W. G. Sutherlanda (1873-1954). Na jeho práci pak navázal J. E. Upledger D.O., který založil Upledger Institute, vzdělávací organizaci v CST a příbuzných terapiích.
V ČR je CST již poměrně rozšířená. Pro svou schopnost jít k příčině problému si získává stále více zastánců. Je to metoda, při které se tělo může léčit samo, protože mu je jemně ukázáno jak.
Cena za ošetření je 900,-Kč (cca 1 hodina)